ozdobnik prawy
ozdobnik lewy
ozdobnik prawy
26 Sty 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III Niedziela Zwykła

1. W przyszła niedzielę wypada święto Ofiarowania Pańskiego. To także dzień    życia konsekrowanego, które ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r. Ofiary zbierane na tacę zostaną przekazane siostrom klauzurowym.

W tradycji polskiej święto to jest nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu przynosimy do kościoła świece do pobłogosławienia zwane gromnicami. To znak kroczenia przez życie w jedności z Jezusem. Poświęconą w kościele zapaloną gromnicę starano się zanieść do domu, by od niej rozpalić ogień,  który oznaczał jedność i miłość w rodzinie.
Z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo. Zapalano ją w trudnych chwilach: np. podczas burzy, a dymem z niej kreślono znak krzyża na futrynach i oknach jako tzw. „zapory” przeciw złemu duchowi. Zapaloną gromnicę wkładamy w ręce umierającego, jako znak oczekiwania na spotkanie Oblubieńca. Przynieśmy zatem i my ze sobą świece do poświęcenia.

W kalendarzu liturgicznym wspominamy:

– we wtorek św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.

– w czwartek św. Hiacynty, dziewicy.

– w piątek św. Jana Bosko, prezbitera, a po Mszy św. zapraszamy na „Czas Łaski”.

– w sobotę wypada I sobota miesiąca, nabożeństwo wynagradzające po Mszy św. o godz. 9:00.

2. Za wszelkie dobro jakie czynicie z miłości do Boga i bliźniego, niech wynagrodzi Wam swoim błogosławieństwem Ojciec, który jest w niebie.


Brak komentarzy do “OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III Niedziela Zwykła”

Pozostaw komentarz